На відміну від тенісу сквош став набирати популярність лише в останні роки. Далеко не всі знають його особливості та правила. Для деяких це досі «гра схожа на теніс, але…». Далі йдуть різні варіанти. Хоча насправді схожість між цими двома видами спорту лише в тому, що обидва є ракетними іграми, у які можна грати індивідуально чи командами, й потрібно вдарити м’яч так, щоби суперник не зміг відбити. Але давайте про все по черзі.
Критерії порівняння сквошу й тенісу
Розберемо ці дві гри за такими пунктами:
- правила;
- поле для гри;
- кількість гравців та одиночна гра;
- навантаження;
- необхідний інвентар.
Правила
В обох іграх потрібно завдати удару супернику так, щоби він не зміг відбити м’яч. Водночас у сквоші м’яч під час подачі має потрапити вище акустичної лінії та нижче лінії ауту, а в тенісі — на бік суперника через сітку, не перетинаючи межі корту. У сквоші матч складається з 5 геймів, які у свою чергу тривають, доки один із суперників не набере 11 очок. У тенісі потрібно виграти 2 з 3 або 3 з 5 сетів. Кожен із них закінчується, коли один із гравців виграє 6 геймів, а другий за такої умови — не більше 4-х.
Корти
Головна відмінність у тому, що корти для сквошу мають 4 стіни та здебільшого закриті. Усі стіни ігрові та обрамлені лініями ауту знизу та зверху. Поле для сквошу не розділене сіткою, як у тенісі, і суперники займають одну частину, граючи поруч. У тенісі гравці знаходяться по різні боки сітки, корт розділений лініями подачі та бічними лініями. Відрізняються також розміри поля для ігор. Для тенісу це 23,77 м на 8,23 м (або 10,97 м для парної гри), а для сквошу — 9,75 м на 6,3 м.
Кількість гравців та одиночна гра
І в сквош, і в теніс можна грати вдвох або командами по 2 людини. Крім того, у сквош зручно грати й одному, відбиваючи м’яч від стіни. Це дає можливість самостійно напрацьовувати техніку та вирішує проблему пошуку партнера відповідного рівня з підходящим графіком для регулярних тренувань.
Навантаження
Гра у сквош має більш інтенсивний темп, тому за умови однакової тривалості заняття спалюється більше калорій, ніж під час заняття тенісом. Але з іншого боку, великі масштаби тенісного корту забезпечують велику площу для маневрів та рухів, що збільшує навантаження на м’язи ніг і спини.
Необхідний інвентар
Спортивна форма для сквошу й тенісу може бути однаковою, але взуття відрізняється. Кросівки для тенісу вищі та важать більше, ніж для сквошу. У них обов’язково має бути жорстка підошва на п’яті. У взутті для сквошу підошва, навпаки, м’якша, зі слабшою амортизацією і, що дуже важливо, нековзка й не має залишати слідів на корті.
Для обох ігор потрібні ракетки та м’яч. Тенісна ракетка вдвічі важча за ракетку для сквошу, менша за розміром і має іншу форму. М’ячі також зовсім різні за розміром та виглядом. Обидва зроблені з гуми, але тенісний покривається ще й повстю. М’ячі для сквошу відрізняються пружністю, що впливає на швидкість. Їх потрібно розігрівати перед грою.
Теніс чи сквош — ось у чому питання
Вибирати, звісно, вам. Водночас враховуйте вік, рівень фізичної підготовки, особливості організму та кожної гри, а також її доступність.
Теніс має більш спокійний темп і менш виснажливий ефект. Тому він більше підходить для дітей та людей у віці. У тенісі ви більше залежатимете від суперника, водночас сквош надає більше самостійності. Останній краще підійде для тих, хто прагне інтенсивної активності, хоче швидко схуднути й не завжди хоче або може ділити корт із партнером. Сквош не рекомендований людям із проблемами серцево-судинної системи та тим, кому, яким протипоказані навантаження на спину.
Що дешевше?
Скажемо одразу: сквош вам обійдеться бюджетніше за всіма параметрами, включаючи вартість тренувань, оренду кортів, покупку або оренду інвентарю. Вартість заняття з тренером приблизно однакова і варіюється в діапазоні від 250 до 500 грн/год. Вартість оренди ракеток для тенісу вища майже у 2 рази, м’яч обійдеться теж у рази дорожче, тому що потрібно брати цілий кошик. Під час купівлі інвентарю різниця буде приблизно такою самою.
Оренда корту для самостійної гри
Відкритий корт для тенісу можна орендувати приблизно за таку ж вартість, як і поле для сквошу. Це орієнтовно 150–300 грн/год. А ось криті тенісні корти обійдуться майже вдвічі дорожче.
Найвигідніше, звичайно, купувати абонемент, але переваги за вартістю в інший бік це все одно не зробить. Так, наприклад, абонемент на сквош на 20 годин гри в нашому клубі можна придбати за 5000 гривень, а 12 годин гри в теніс обійдуться в 6600 гривень.
Щоби наочно зрозуміти різницю між тенісом та сквошем, найкраще просто зіграти. Приходьте в клуб «Гран Прі», ми допоможемо розібратися та дамо можливість спробувати себе в різних ракетних видах спорту.